دسته‌بندی نشده

مزایای مهدکودک

وجود ساختاری نظام‌مند:

بسیاری از والدین به این دلیل مهدکودک‌ها را دوست دارند که محیطی رسمی و دارای نظم و ترتیب دارد. به این معنی که بسیاری از مهدکودک‌ها برای دریافت مجوز بازرسی می‌شوند و روی عملکرد مراقبان نظارت می‌شود. بسیاری از کلاس‌ها بیشتر از یک مراقب دارند و یک مدیر تمام مهدکودک را زیر نظر دارد.

نبود نگرانی در مورد رفتار یک پرستار بچه:‌

یک پرستار بچه اغلب و شاید در تمام موارد، یک احساس نگرانی را به تمام مادران می‌دهد. آنها مدام فکر می‌کنند نیاز است تا همه چیز را بررسی کنند که یک حس غریزی مادرانه است. همچنین آنها خوب می‌دانند که مراقبت از یک کودک می‌تواند کلافه‌کننده باشد و برای پرستارهای بچه نیز استرس‌زا باشد. در نتیجه برخی از مادران تصمیم می‌گیرند به جای نگرانی دربارهٔ اینکه پرستار در اوقات بدقلقی کودک با او چه رفتاری می‌کند، یک مهدکودک را انتخاب کنند.

داشتن مقررات مشخص:

مهدکودک‌ها مقررات شفاف و روشنی برای والدین دارند. به عنوان مثال، بردن کودک به مهد و برداشتن او از آنجا یک زمان مشخص دارد. بنابراین دقیقاً می‌دانید کی باید آنجا باشید و چه انتظاری از شما می‌رود. هزینهٔ مهدکودک هم معمولاً کمتر از پرستار بچه است. به علاوه، والدین این فرصت را دارند که با والدین دیگری نیز آشنا شوند.

قابل اعتمادتر بودن:

مهدکودک در مقایسه با پرستار یا مراقبت خویشاوندان باثبات‌تر است، زیرا می‌پذیرد که صرف نظر از اینکه یک مربی بیمار باشد یا دیر برسد، از کودک شما در آنجا نگهداری شود. با انتخاب مهدکودک شما دیگر مجبور نیستید با روزهای بیماری یا مرخصی و تعطیلات شخصی یک مراقب هماهنگ شوید.

تحصیلات مراقبان: 

کارکنان مهدکودک‌های خوب اغلب تحصیلاتی در زمینهٔ آموزش کودکان دارند، بنابراین می‌دانند که از لحاظ رشد و تکامل چه انتظاراتی از کودکتان می‌رود و قادرند مطابق این آگاهی، مهارت‌های رو به رشد او را تشویق کنند. اگر مهدکودکی که شما در نظر گرفته‌اید مربیان آگاه و متبحری ندارد، بهتر است در تصمیم خود تجدید نظر کنید.

داشتن یک برنامهٔ خوب:

برنامهٔ روزانهٔ مهدکودک‌های خوب شامل ترکیب مناسبی از فعالیت‌های مختلف است تا مهارت‌های مختلف مثل ترانه خواندن، موسیقی، رقصیدن و داستان‌گویی را به آنها یاد بدهند. همچنین بچه‌ها در مهد می‌توانند با کارهایی مثل درست کردن کاردستی‌ و بهبود مهارت‌هایشان در محیطی ساختاریافته رشد کنند.

یادگیری و آموزش درست:

بچه‌ها در مهدکودک تمام روز را فقط بازی نمی‌کنند بلکه چیزهای جدیدی یاد می‌گیرند. بسیاری از پروژه‌های آموزشی ترکیب خوبی از فعالیت‌های مربوط به نیمکرهٔ راست و چپ مغز هستند که معمولاً از بازی‌های ساده‌ای مثل لگو استفاده می‌شود اما همین بازی ساده به شکلی سازمان‌‌یافته و با اصول و نظم خاصی به کودکان ارائه می‌شود.

ایجاد برتری ذهنی در کودکان:

پژوهش‌های ادامه‌دار در رابطه با کودکان حاکی از آن است که بچه‌هایی که در مهدکودک‌های خوب هستند ممکن است از لحاظ ذهنی بر کودکانی که به شیوهٔ دیگری از آنها نگهداری می‌شود برتری داشته باشند. وقتی پژوهشگران، کودکان حاضر در مهدکودک‌های خوب را با کودکانی مقایسه کردند که به شکل‌های دیگر و با همان کیفیت بالا از آنها نگهداری می‌شد، ‌بچه‌های حاضر در مهدکودک در تست‌ها نتایج کمی بهتری داشتند.

تعامل و ارتباط با دیگر کودکان:

 کودکان، به ویژه کودکان نوپا در مهدکودک از فرصت تعامل و رفتار با کودکان دیگر بهره‌مند می‌شوند ولی اگر در خانه و توسط پرستار یا خویشاوندان نگهداری ‌شوند ممکن است این فرصت را به اندازهٔ مهدکودک یا اصلاً نداشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *